Позакласний захід «Від козаків до кіборгів»

Позакласний захід

«Від козаків до кіборгів»(14.10)

МЕТА: формувати в учнів розуміння єдності та цілісності України, її багатонаціонального народу, сприяти усвідомлення учнями спільності інтересів усіх громадян держави в розбудові України, необхідності інтелектуального, творчого та фізичного розвитку кожної особистості задля розквіту держави в цілому, формуванню міжнаціональної толерантності, виховувати патріотизм, необхідність ідентифікувати себе з українським народом, прагнення жити в Україні, необхідність дотримання конституційних і правових норм, володіння державною мовою, шанобливого ставлення до історії, культури та традицій українського народу.

ВИХОВНИЙ ОРІЄНТИР: ціннісне ставлення до суспільства і держави, національно-патріотичне виховання.

ОБЛАДНАННЯ: карта України, стенд української символіки, фотографії воїнів небесної сотні та загиблих в ході антитерористичної операції, , прапор України.

 

Хід заходу

В: Як відомо людина нерозривно пов’язана з минулим свого народу, його історією, і сьогодні ми перегорнемо декілька сторінок нашого славного минулого, ближче познайомимося із життям та побутом українських захисників.

 

В: Сьогодні великої ваги набуває відродження українського козацтва, бо це і відродження України. Указом Президента України  день 14 жовтня оголошено Днем українського козацтва , а також Днем Захисника України. Ці свята співпадають з релігійним празником Покрови Пресвятої Богородиці, яка вважається заступницею українського народу.

 

В: В осінньому календарі українців  день святої Покрови займає особливе місце. Жінки вважали празник Покрови своїм святом. З особливим нетерпінням його чекали заручені чи ті юнки, які сподівалися на сватів. Традиційно свататися можна було з Семена (14 жовтня), а справляти весілля від Покрови і до пилипівських заговин (27 листопада). Відтак до Покрови  дівчата вивішували під стріхою червоні пучки перцю чи калини, обмазували коричневою глиною тильні стіни хат, щоб у такий спосіб оповісти – тут є відданиця.

 

В: Ми можемо пишатися тим, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а вміло захищала себе від ворогів. Був час, коли всю нашу землю загарбали й поділили між собою сусідні держави. Нестерпно було жити українському народу в неволі.

 

В: І саме через це значною мірою воювати нам доводилось багато і часто. Доводиться і нині. Захищати себе від нападників і не допустити завоювання території. Хто б міг подумати, що брати до рук зброю українцям доведеться й у третьому тисячолітті.

В: Які вони — українські воїни Х, ХVІІ, ХХІ століть? Змінювались обладунки, зброя, воєнні тактики та способи формування військ. Та незмінним залишився волелюбний дух, незламність і здатність до саможертовності, яка дивує увесь світ.

В: У час існування Київської Русі ( ІХ – ХІІІ ст) військовому мистецтву надавалось особливого, великого значення. Воїни були добре тренованими та готовими у будь-який час іти в бій. Армія могутньої держави була оснащена всіма сучасними засобами для оборони та наступу. Основними ворогами Київської Русі, як відомо, були монголо-татари, раніше – половці та печеніги.

В: Цікаво, що ще у давній період Русі існувала незвичайна традиція — «постриги». Хлопчики вже у віці 3-4 років ставали на шлях воїнів. У давніх переказах українські воїни зображені як надзвичайно хоробрі і вірні своїй Батьківщині. Разом із підлеглими у бій завжди ішов князь і також вступав у битву з ворогами.

В: Основною зброєю того часу були короткі списи, мечі, луки і ножі -скрамасакси. Щодо обмундирування, то шоломи у русичів були гостроверхими, тіло і навіть обличчя захищала кольчужна сітка. А щити були дерев’яними. Спорядженню верхового коня теж надавалось великого значення. Руси здобули собі славу відважних і вправних воїнів.

В: У XV – XVIII століттях українців називають козацькою нацією, за звичаями, традиціями, за духом. То що ж означає насправді цей козацький дух? Козаки  захищали українські кордони від турецько-татарських завойовників; вони служили гетьманам і були вільними; воювали у королівських військах і провадили національно-визвольну боротьбу. Та тим не менше, козаки навічно прославились як надзвичайно розумні, хитрі і вправні воїни. Вони були сильними і витривалими.

В: Із виникненням Запорізької Січі про козацтво почали говорити як про організоване військо з чіткою воєнною структурою. Верховним воєначальником був гетьман, далі йшли полковники, сотники і десятники.

В: Козаки дуже добре володіли фортифікаційним мистецтвом: оточували себе валами і ровами, перейти які було неможливо. А якщо доводилось розкладати табір – розставляли довкола вози. Французький військовий інженер Боплан так писав про це: «500 татар не наважуються атакувати 50-60 козаків, якщо ті йдуть під захистом табору, а 100 козаків за табором можуть відбитися і від тисячі поляків».

В: У козаків були добре розвинуті кіннота, піхота та навіть флот. У XVII столітті їхню піхоту вважали найкращою в Європі. Вміло стріляли з рушниць, мушкетів та володіли холодною зброєю. А ще характеризувались неабиякою спритністю та вмінням виходити з  безвихідних ситуацій. «Ні вогонь, ні вода, ні шабля, ні звичайна куля, крім срібної, їх не брали».

В: XVI – XIX століття характеризується  діяльністю воїнів-повстанців, яких називали опришками. Вони боролись проти панського гніту: польської шляхти, австрійських та угорських панів, молдавських бояр, тих, хто поводився зверхньо та несправедливо із простими людьми. Таких вони грабували, нападаючи зненацька і знову тікали у свої засідки. Місце перебування опришків завжди трималося у найсуворішій таємниці і ніхто з людей не міг видати її. Очільником опришків  був Олекса Довбуш, про якого ви знаєте з літератури.

В: ХХ століття (1914-1920 роки) . То були справді важкі для України часи – Перша світова війна. З одного боку Росія, з іншого Австро-Угорщина, та січові стрільці боролись за свою – Українську державу. Ідеологією січових стрільців була єдина і незалежна Україна зі всіма своїми територіями. Вони відчайдушно боролись за волю України.

В: Вояки УПА . (1942—1954 роки). «Якби у французької армії був такий дух, як в УПА, то німецький чобіт ніколи не топтав би Францію» – сказав колись Шарль де Голь. Перші загони УПА організував отаман Тарас Бульба-Боровець. Підпорядковуючись уряду Української Народної Республіки, Українська Повстанська Армія боролась проти радянських і німецьких військ. Протягом всього існування УПА німці намагались її знищити: це були масові акції, зокрема розстріли.

В: Більшовики теж не відставали: влаштовували засідки та великі бої. Росіяни діяли підло: перевдягаючись у форму українців, нападали на місцеве населення, щоб посіяти ненависть до наших воїнів. Армія не була регулярною, тому не мала постійної амуніції. Нерідко одягали трофейну німецьку чи радянську. Та коли шили форму самостійно (вона була зеленою) –зображали на ній тризуб. Хоч солдати УПА не володіли достатнім запасом озброєння, вони все ж мали хорошу військову підготовку.

В: З глибини віків, із давніх- давен доходять до нас легенди про воїнів звитяжців, які не жаліючи життя свого боронили рідну землю-неньку Україну, гинули та не здавалися

Пам’ятайте про тих, що безвісті пропали,
Пам’ятайте про тих, що не встали, як впали.
Пам’ятайте про тих, що згоріли як зорі,-
Такі чисті і чесні, як повітря прозоре.

В: Пам’ятайте про тих, що за правду повстали,
Пам’ятайте про тих, що лягли на заставах.
Пам’ятайте про тих, що стрибали під танки…
Є в місцях невідомих невідомі останки.
Є в лісах, є у горах, і є під горою –
Менше в світі могил, ніж безсмертних героїв.
Пам’ятайте про них і у праці, і в пісні –
Хай відомими стануть всі герої безвісні.

 

В: Сучасні українські воїни користуються приладами нічного бачення, артилерійськими установками різного типу. У розпорядженні армії сучасні бронебійні машини та реанімобілі, безпілотні літальні апарати, тощо. Українське військо сильне фізично, та головне – морально. Вони відчайдушні та незламні, наче кіборги .

В: Хотілося б, щоб кожен з вас поставив себе на місце тих хоробрих  людей, які ціною свого життя захищали Батьківщину і тих, хто  сьогодні захищає нашу незалежність. Щоб кожен з нас дав собі відповідь на питання: а чи зміг би я?

 

В: День захисника України –  Мужності й геройства свято.

І ми вклоняємося тим, Хто літ тому назад багато

І тим, хто нині з автоматом,  Наш спокій береже і захищає,

Всю нашу велику родину, Рідну землю свою – Україну.

 

В: На цьому лінійка завершена . Дякуємо за увагу.

В: Слово надається  директору