З 1998 року 30 вересня ми відзначаємо Всеукраїнський день бібліотек.

 1. У перекладі з давньогрецької мови слово “бібліотека” означає приміщення, де зберігаються книги (“бібліо” – книга, “тека” – сховище). Вони з’явилися з незапам’ятних часів. Скарбницями книг, книгозбірнями – називають бібліотеки. Давні єгиптяни називали їх “аптеками для душі” тому, що книги робили людську душу благородною, а розум сильним.

2.Отже бібліотека – це дім книг. В енциклопедичному словнику знаходимо визначення книги – видання у вигляді зброшурованих листів друкованого матеріалу, обсягом більше 48 сторінок. Видання до 48 сторінок – це брошура.

 1. Шлях розвитку книги був довгим і складним. Який тільки матеріал не використовували люди для виготовлення перших книжок: каміння, глину, листя та кору дерева, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк, метал. Для виготовлення сучасної книги використовується папір, який виготовляється з деревини, а з ганчірок виготовляються лише найкращі сорти паперу.
 2. Перші бібліотеки були складами в буквальному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5 000 років , археологи знайшли не території колишньої Месопотамії (сучасний Ірак). Вона являла собою склад з 30 тисячами глиняних табличок що містили в основному закони і укази. Такі були перші бібліотеки.
 3. Одна з найбільших бібліотек світу сьогодні – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників. Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека України імені Вернадського заснована ще раніше – у 1714 році.
 4. Колись книгами могли користуватись тільки заможні люди, і колекціонували їх як найцінніші скарби. Давні римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в… лазні – там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари..

1.Колись бібліотекарів прирівнювалися до вчених. А свідченням поваги до цієї професії означає фреска в старій бібліотеці Ватикану 1477 року: на фресці зображений бібліотекар, який потрапляє прямо в рай.

 1. У Київській Русі першу бібліотеку зібрав Ярослав Мудрий на території Софійського Собору. Рік заснування невідомий. Перша згадка про неї була 1037 році в «Повісті временних лєт». У ній зберігались церковні твори і література з світової історії, географії, астрономії, філософії.

1.У кінці ХІ століття головним культурним центром Київської держави став Печерський монастир. При монастирі була велика бібліотека. “На жаль, книгозбірня майже повністю згоріла під час пожежі в монастирі 1718 року.

2.Що значить в історії книгодруку 1564 рік? Цього року 1 березня в Москві Іван Федоров разом зі своїм учнем Петром Мстиславцем ввійшов у нашу історію під достойним ім`ям Першодрукаря.

 1. Сьогодні ворог нещадно знищує культурну спадщину українського народу. Немає точної інформації про деякі музеї та книгарні, які знаходяться на окупованих територіях.
 2. Так, у місті Горлівка Донецької області розміщений єдиний в Європі державний музей мініатюрної книги імені Веніаміна Разумова, заснований у 1996 році. Що сьогодні з ним – невідомо.
 3. В музеї зберігалося понад 8 з половиною тисяч мікрокниг 15-21 століття з 58 країн  світу на 103 мовах. Це старовинні та сучасні книжечки, видані типографським способом та виготовленні вручну. Є книги, які побували в космосі та мініатюри виконані на людській та кінській волосинах.

1.Найтовщою друкованою книгою у світі є WIKIPEDIA. Вона являє собою збірник статей з мережі Інтернет, що її любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. Таким чином, паперова версія цієї книжечки склала 5 тисяч сторінок.

 1. З появою електронних книгдрукованої продукції стає менше – тільки справжні естети – читачі не змінюють” живій книзі”, продовжуючи її читати – і це чудово.
 2. Запрошуємо бажаючих відвідати бібліотеки нашого навчального закладу, переглянути виставки та ознайомитись з розмаїттям бібліотечного фонду.