Вшанування Великого Кобзаря

ШЕВЧЕНКО
Тарас Григорович (1814-1861)

 

Видатний український поет, художник, громадський діяч, перекладач, автор “Кобзаря”, співробітник Київської Археологічної комісії, академік гравірування (1860)

207 років від дня народження

 

Цікаві факти про Тараса Шевченка

 

Факт 1

      Тарас Шевченко був невисокого зросту — трохи більше 164 см.

 

Факт 2

Улюбленим напоєм Тараса був чай з ромом. …

 

Факт 3

У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь  Тараса Григоровича Шевченка.

 

Факт 4

А у грудні 1976 року Кобзарем було названо астероїд головного поясу 2427

 

Факт 5

1384 — стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі

 

Факт 6

Найбільший портрет Тараса Шевченка площею понад 500 м² було намальовано в Харкові в жовтні 2014 року на стіні 17-поверхівки. Це графіті за адресою проїзд Садовий, 30 занесене до Книги рекордів України. Силует зображення малювали по ночах більше двох тижнів. На втілення задуму художників знадобилось близько 900 балонів аерозольної фарби. Для графіті творчою групою Kailas-V обрано портрет пензля Івана Крамського. Ширина готового малюнка становить 12 метрів, а висота – 43 метра.

Факт 7

      Остання любов….

Фантазія про одруження не полишала Шевченка протягом усього життя. Останньою дівчиною, яку він серйозно розглядав на роль дружини, стала Ликера Полусмак. Вона спершу прислужувала у його друзів Карташевських і, убрана в український стрій, виконувала насамперед декоративну роль; потім служила наймичкою у Кулішів. Шевченко нею зацікавився, спалахнув пристрастю. Самій же Ликері він подобався, але не більше. Вона весь час вагалася, і ця непостійність підкріплювалася намовинами з боку панів, які в певний момент вирішили, що Шевченкові потрібно підшукати іншу, серйознішу, наречену.

“Сибіряк” — ось яке визначення найбільше лякало Ликеру. Про це говорили пани, це підкріплювалося і численними історіями, які розказував поет, згадуючи своє минуле. Мався на увазі досвід заслання, куди потрапляють за різні провини і повертаються травмованими, надламаними особистостями. Велич поета Ликера не усвідомлювала і, певно, не замислювалася, як почесно було б стати його вдовою (жаль за такою втраченою можливістю прочитується у її спогадах).

Після розриву з поетом — Ликера проміняла його на лакея — дівчина працювала перукаркою, далі вийшла заміж, разом з чоловіком вони відкрили перукарню у Царському селі. Мали багато дітей. Проте чоловік пив, а одного разу кинув у вогонь грубки Ликерин портрет, намальований Шевченком. Крім того, Ликера добре шила, мала учениць. Шиттям заробляла й у Каневі, куди переїхала після смерті чоловіка у 1905 році. У останні роки життя вона доглядала могилу Шевченка. Місцеві її так і називали: Шевченчиха. Це і дратувало жінку, і лестило їй.

 

Наші в світі: ТОП-15 цікавих пам’ятників Шевченку за кордоном

Проти монумента українському класику в Вашингтоні виступили не тільки радянські дипломати, а й Рильський з Тичиною. Італійці “вдягнули” Кобзаря в давньоримську тогу, а китайці зробили занадто депресивним – довелося переробляти. За межами України є 128 пам’ятників Тарасу Шевченку. Вони розкидані у 35 країнах світу – від Канади до Австралії, від Росії до Аргентини.

15 цікавих закордонних монументів класика пропонуємо для ознайомлення.

Пам’ятник Шевченку в Оттаві, Канада

 

 1. Буенос-Айрес, Аргентина

Рік відкриття: 1971. Наша діаспора в Аргентині подарувала цей монумент столиці країни з нагоди 75-річчя прибуття перших емігрантів з України. Біля бронзової статуї самого Кобзаря стоїть кам’яний барельєф із персонажами його “Гайдамаків”.

 1. Варшава, Польща.

Рік відкриття: 2002.

Монумент розташований у сквері Шевченка в престижному районі Варшави. Поруч – знамениті парк “Лазенки” та палац Бельведер. На постаменті викарбувані рядки з вірша “Полякам”.

 

 1. Вашингтон, США.

Рік відкриття: 1964.

Наміри встановлення монументу в столиці США на честь 150-річчя Шевченка зустріли спротив радянської влади, яка розцінила це як “недружній акт”. Відомі діячі української культури в СРСР підписали звернення до ініціаторів спорудження пам’ятника, звинувативши їх у намаганні використати ім’я Кобзаря “в своїх брудних політичних цілях”. Неважко зрозуміти невдоволення радянcької сторони – взяти хоча б згадку про “іноземну російську імперіалістичну тиранію та колоніальне правління” у написі на постаменті. Дозвіл на встановлення пам’ятника дали обидві палати Конгресу США, ухваливши для цього окремий закон. Відкривав монумент екс-президент Дуайт Ейзенхауер.

 1. Вільнюс, Литва.

Рік відкриття: 2011.

Столиця Литви – одне з найбільш “шевченківських” міст за кордоном: тут є і вулиця його імені, і кілька меморіальних дошок, і пам’ятник, що встановлений в Українському сквері.

 1. Вінніпег, Канада.

Рік відкриття: 1961.

Столиця провінції Манітоба – центр українського життя Канади. За даними перепису, тут живе майже 100 тисяч людей українського походження – це 15% від загальної кількості населення.

Головний місцевий пам’ятник Кобзареві стоїть біля будівлі парламенту Манітоби. Крім того, у вінніпезькому парку скульптур стоїть кілька робіт Лео Мола – канадського майстра українського походження, провідного автора діаспорної “шевченкіани”.

 

 1. Загреб, Хорватія.

Рік відкриття: 2015.

Відкрити цей монумент планували у березні 2014-го – якраз на 200-ліття Шевченка. Однак цьому завадили події в Україні – зокрема окупація Криму. Тому урочиста подія сталася наступного року.

 

 1. Канберра, Австралія.

Рік відкриття: 2005.

Монумент “Шевченкові думи” виконаний у вигляді кобзи. Це найвіддаленіший від України пам’ятник: відстань від Києва до Канберри “по прямій” – майже 15 тисяч кілометрів.

  

 

 1. Куритиба, Бразилія.

Рік відкриття: 1967.

Ще один заокеанський пам’ятник у місці компактного проживання українців. Це не єдиний Шевченко у Бразилії – у 1989-му його встановили ще у Прудентополісі, а у 2015-му – в Уніан-да-Віторія.

 

 1. Москва, Росія.

Рік відкриття: 1964.

Є легенда, що обурений запланованим відкриття пам’ятника Шевченку в Вашингтоні Микита Хрущов наказав швиденько спорудити монумент у Москві, аби випередити Америку. Випередили – відкрили на пару тижнів раніше, бо в США багато часу пішло на бюрократичні процедури.

 1. Париж, Франція

Рік відкриття: 1978.

Вище вже згадувалася бурхлива реакція СРСР на пам’ятник Шевченку в США. А от Франції (яка вважалася одним із найбільших друзів СРСР на Заході) радянська влада сама подарувала бюст українського поета. Подарунок встановили у паризькому сквері його ж імені біля собору Володимира Великого, де погруддя стоїть і досі.

  

 1. Пекін, Китай.

Рік відкриття: 2008.

Єдиний монумент не тільки в Китаї, а й всьому регіоні. Спочатку погруддя було виконане з помітним нахилом голови вперед.

“Спершу я створив це погруддя Шевченка за зразком однієї картини, на якій він серед соняхів йде вперед, у задумі схиливши голову”, – цитує “Експрес” автора, китайського скульптора Юаня Сікуня.

Український посол попросив автора переробити скульптуру. Той прибрав нахил та навіть змінив погляд класика на більш оптимістичний. У 2016-му оновлений пам’ятник був відкритий вдруге.

 1. Прага, Чехія.

Рік відкриття: 2009.

Для спорудження пам’ятника великому українцю був обраний престижний празький квартал Бубенеч, однак частина його жителів виступила проти. Справа зовсім не в українофобії, як могло би здатися. Людям не подобалося, що рішення ухвалили без громадських слухань, а будівельні роботи стартували ще до отримання всіх потрібних дозволів. Місцева влада пішла назустріч бажанню громади, і для монументу обрали інше місце. При цьому журналісти зазначали, що й цього разу все робилося похапцем і небездоганно з юридичної точки зору – треба було встигнути завершити всі роботи до запланованого візиту президента України Віктора Ющенка, який і відкрив скульптуру.

 1. Рим, Італія

Рік відкриття: 1973.

Найоригінальніший скульптурний образ Шевченка – у вигляді оратора у давноримській тозі. Пам’ятник стоїть біля найбільшої української церкви Італії – греко-католицького собору Святої Софії.

 

 1. Тбілісі, Грузія

Рік відкриття: 2007.

Монумент відкрили президенти двох країн – Віктор Ющенко та Міхеїл Саакашвілі. Одного разу скульптура стала жертвою вандалів – ті пофарбували в блакитний колір вуса та брови.

   

 1. Тирасполь, Молдова.

Рік відкриття: 1980.

Це місто вже понад 20 років контролюється сепаратистами – невизнаною Придністровською молдавською республікою. Третина населення території – українці, тому українська мова – одна з трьох офіційних. Іменем Шевченка названий головний тираспольський університет, портрет Кобзаря зображений на купюрі в 50 рублів. На грошах старого зразка був намальований пам’ятник Кобзареві. Сам монумент був встановлений ще до війни – у радянські часи.