Пам’яті жертв Бабиного Яру

Пам’яті жертв Бабиного Яру

Вступне слово .

 29 вересня 1941 рік. Один з найтрагічніших днів зовсім не бідного на трагедії ХХ століття: дві світові війни, розгул фашизму, сталінський терор, Хіросіма, Чорнобиль, голод, погроми, різанина, геноцид і Бабин Яр в Києві. Величезна і страшна братська могила. В 1941 році в ярах Бабиного Яру було розстріляно 200 тисяч киян, серед них – 150 тисяч євреїв.

(Грамзапис, В.А. Моцарт. Реквієм. Частина 7).

1-й ведучий.

19 вересня 1941 року після важких оборонних боїв Червона Армія залишила Київ. В місто увірвалися фашистські полчища. З перших днів окупації гітлерівці встановили в Києві “новий порядок”. Розстріли і тортури не припинялися ні вдень, ні вночі: на шибеницях гойдалися тіла замучених, на вулицях лежали посинілі тіла жінок і дітей.

1-й ведучий .

Никто не верил слухам о беде,

Всю ночь кошмарил город, и в кошмаре

Рождался новый трудный день

И задыхался в копоти и гари.

Над городом стояла тишина,

Стеной стояли серые солдаты,

И чья-то участь в этот день, день проклятый,

Была бесповоротно решена.

     (Людмила Титова)

(“Эхо Бабьего Яра”. Поэтическая антология. К., 1991, стр. 8).

2-й ведучий

Символом всієї політики окупантів сталі зловісні слова “Бабин Яр”.

Масові розстріли жителів міста в глибоких ярах Бабиного Яру почалися 22 вересня.  Киянка Горбачова згадувала про цей страшний день:

Я відмінно бачила, як протягом цілого дня в Бабин Яр пройшло близько 40 вантажних машин, які були переповнені єврейським населенням – чоловіками, жінками, дітьми, причому деякі жінки тримали на руках грудних дітей. Я бачила, що метрах в 15 від краю Бабиного Яру німці примушували роздягатися привезених ними євреїв і наказували їм бігти уздовж яру, розстрілюючи тих, що бігли з автоматів і кулеметів.

Я особисто бачила, як німці кидали грудних дітей в яр. В яру знаходилися не тільки розстріляні і поранені, а також живі діти. Німці проводили закопування яру, причому було помітне, як невеликий шар землі ворушиться від руху живих людей. Багато людей, передчуваючи свою загибель падали в непритомність, рвали на собі одяг і волосся, падали до ніг німецьких солдатів, але у відповідь одержували від них удари палицями. Розстріли євреїв продовжувалися протягом декількох днів”.

                     (Левитас Ф., Шимановський М. “Бабин Яр”. Києв, 1991, с. 15).

3-й ведучий.

  28 вересня німецька комендатура розклеїла по місту наказ на німецькій і українській мовах, в якому мовилося:

 “Всі жиди міста Києва і його околиць повинні  з’явитися в понеділок 29 вересня 1941 року до 8 годин ранку на кут вулиць Мельникова і Дегтярівської (біля кладовища). Узяти з собою документи, гроші, цінні речі, а також теплий одяг і білизну. Хто з жидів не виконає цього розпорядження і буде знайдений у іншому місці, буде розстріляний. Хто з громадян проникає в залишені жидами квартири і привласнить речі, буде розстріляний”.

4-й ведучий.

       По місту поповзли чутки, що єврейське населення кудись переселятимуть. В ці трагічні дні київські підпільники зробили відчайдушну спробу попередити євреїв. В місті з’явилися листівки:

“Дороги наші співвітчизники! Окупанти видали наказ про збір всіх євреїв біля Лук’янівського кладовища. Брехлива фашистська пропаганда розпускає чутки, що почнеться відправка євреїв в зону осілості. Не вірте чуткам! Пригадайте, як поступили з євреями в Львові і Житомирі. Теж чекає і тих, хто з’явиться в понеділок на Лукянівку. Не підкоряйтеся наказу. Уникайте збору“.

1-й ведучий.

Парк імені Гагаріна: колишнє єврейське кладовище. Історично першовідкривачами міського кладовища сталі німці. Вони вельми логічно вирішили, що якщо в місті є єврейське кладовище, і на ньому ховають євреїв, то чому їх повинні ховати поодинці? Чи не краще поховати їх всіх відразу, тим паче, що загальна могила для них давно готова – це яр, що проходив прямо по кладовищу

 (Левитас Ф., Шимановский М. “Бабин Яр”. Києв, 1991, с. 18).  

2-й ведучий.

Частина київських євреїв вночі пішла з міста. Але величезна маса людей вранці 29 вересня все ж таки почала збиратися у Лук’янівського кладовища.

3-й ведучий.

Розказували потім в місті, що всіх зігнаних в одне місце євреїв, німці роздягнули і весь натовп, за однією версією 72000, по іншій – 80000 чоловік, погнали в Бабин Яр, де розстріляли перехресним вогнем з кулеметів і автоматів. Разом з євреями тут загинули росіяни і українці. В Києві було багато змішаних шлюбів, чоловіки не хотіли залишати дружин, а дружини – мужів.

Читець.

Приказ подкреплялся угрозой расстрела,

Они подчинились, но их расстреляли,

В те ночи свеча ни одна не горела,

Кто мог уходил и таился в подвале.

И спрятали тучи и звезды, и солнце

От нашего слишком жестокого мира,

Покуда баварцы, покуда саксонцы,

Стреляя по окнам, врывались в квартиры.

Стучали прикладами в стены и двери,

Ломились в театры, дома и музеи,

Смеялись, как лошади, и неизменно

Горланили хором невлад “Лорелею…”

Ее утащили у Генриха Гейна,

Как брали хорошую вещь у еврея,

Ее утащили у синего Рейна,

И пели, от водки и крови зверея.

   (Людмила Титова)

(“Эхо Бабьего Яра”. Поэтическая антология. К., 1991, стр. 9).

4-й ведучий.

Трагічним вересневим днем йшли тисячі в свій останній шлях. Йшли з Подолу, Печерську, Бессарабки, Святошино. Йшли чоловіки і жінки з грудними дітьми на руках, старі і діти. Коли приречених приганяли на кладовищі, у них відібрали всі цінні речі і одяг. Потім людей ставили рядами так, щоб одним пострілом убити декількох чоловік. Ставили другу і третю чергу. А потік людей все продовжувався. Падали убиті і поранені, фашисти добивали лопатами поранених і кинутих живими грудних дітей, а потім засипали їх землею. Після цієї дикої розправи довго ще ворушилася земля, ще довго чулися глухі стогони.

 (Грамзапис. Ф. Шопен. Прелюдія № 20).

Читець.

Сто тысяч надежд зарытых заживо,

Сто тысяч проклятий, застывших в горле,

Сто тысяч раздавленных страшной тяжестью,

Скрюченных в судорожной агонии.

Портные и пекари, врачи и философы.

Создатели машин и полотен,

Седые, рыжие, черноволосые,

Сделанные из крови и плоти – сто тысяч.

(Юрий Каплан. “Бабий Яр”, Поэтическая антология “Эхо Бабьего Яра”.  К., 1991).

 (Евдокия Ольшанская. “Баллада о матери”, Поэтическая антология “Эхо Бабьего Яра”.  К., 1991,с. 84).

2-й ведучий.

Про нелегальну долю і про своїх відважних рятівників написала Раїса Генріхівна Дашкевич.

“Бої вже йшли в Голосіївському лісі. Евакуювати сім’ю з 12 чоловік, в якій      6 малюків, не було ніякої можливості. І ось цей жахливий день – 29 вересня        1941 року. Хід був страшним – потік з тисяч приречених на смерть людей рухався до Бабиного Яру. Ще жевріла надія, що кудись відправлятимуть, що не можуть розстріляти таку масу людей, але коли наказали роздягатися і підвели нас до цього яру – нашій могилі, всі зрозуміли – це кінець. Люди божеволіли, дибки вставало волосся, чулися крики і стогони. Все це неможливо описати. Я, як і всі матері, тримала на руках свого синочка. Потім, видно, впала, знепритомнівши, і не пам’ятала вже нічого. Багато раз опам’ятовувалася, ніби відчувала, що жива: чула гавкіт собак, відчувала холодне тільце своєї дитини піді мною і тяжкість трупів на мені і знову впадала в безпам’ятність. Сильний озноб і страшний головний біль. примусили мене поворушитися, і я стала вибиратися вгору. Моїм щастям було, що не дуже крутим виявився з цієї сторони яр. Чіпляючись за чагарники, траву, якось виповзла. Дісталася до будинку, постукала і на порозі удома побачила стареньку, перелякану моїм виглядом, і знову знепритомніла. Три страшні дні старенька ховала мене в льосі, звичайно, дуже ризикувала: німці обходили розташовані поблизу будинки і, якщо знаходили тих, що ховалися, всіх розстрілювали. Я кидалася в агонії, а вона, добрая мій перший рятівник, відпаювала мене травами, мастив подряпане тіло, годувала як маленької дитини. Умовляла: “Ти на єврейку не схожа, молода і жити тобі треба”. Одягнула мене, і ось я через три дні покидаю цей будиночок, не знаючи, що належить далі – смерть або життя. Згадую всіх друзів і товаришів, а як вибрати потрібного одного друга, хто б поселив, не побоявся? Скрізь оголошення висять: хто приховує жидів – буде розстріляний. Залишалася надія на мою співробітницю Бондаренко Людмилу Іванівну, з якою ми дружили і разом працювали. Сім’я її складалася з 8 чоловік. Проживали в своєму будинку на Подолі. У них я знайшла порятунок: вони прийняли мене в свою сім’ю, всі разом переживали ці страшні роки – холод, голод, облави. І разом дочекалися звільнення  6 листопаду 1943 року.    (Левитас Ф., Шимановский М. “Бабин Яр”. К., 1991. с. 20-22).

Читець.

И тридцать – сорок лет спустя

Вдруг просыпается дитя

И с пулею в затылке

Выходит из могилки.

Оно босое – будет жар.

А мамы нету рядом.

Идет дитя. И Бабий Яр

Обводит детским взглядом.

Нет мамы. О, как бьет озноб!

Укрыть дитяти нечем.

И ветер остужает лоб,

И водит дрожью плечи.

Иди, дитя! Иди, иди,

Пути не разбирая.

Та ночь – сентябрьская, сырая –

Уже осталась позади.

Перед тобой любая дверь

Открыта и закрыта.

О, ты печально-знаменито –

Ты привидение теперь!

Тобой клянутся и кляную,

Вершат какой-то вечный суд,

Шумит людское вече,

Но ты не слышишь речи.

Ну, что тебе сейчас слова,

Когда незримо-зримо

Проходишь ты насквозь и мимо,

Хоть над тобой давно трава…

Дитя, пришедшее из рва.

Как долог будет этот путь,

Когда ни крикнуть, ни вздохнуть,

Но нет пути короче

Из этой вечной ночи.

И ты идешь, идешь, идешь

Себе и всем навстречу,

Хоть, может быть, лишь я замечу

Неясный след твоих подошв…

(Виталий Заславский. “Бабий Яр”, Поэтическая антология”Эхо Баьего Яра”.,с.29).

3-й ведучий.

Після вбивства євреїв в ярах Бабиного Яру були розстріляні передові робітники київських заводів: “Більшовик”, “Ленінська кузня”, “Транссигнал”, моряки Дніпровської флотилії, футболісти київського “Динамо”.

Футбольна команда київського “Динамо” до війни була однією з кращих команд країни. Більшовики добре знали гравців, особливо знаменитого воротаря Трусевіча.

Через оточення команда не змогла евакуювати. Футболісти влаштувалися на роботу на хлібозавод, зустрічалися. І, сумуючи по футболу, стали влаштовувати тренування на пустирі. Про це відразу взнали навколишні хлопчиська, а потім дійшло до німецьких властей.

Вони викликали футболістів і сказали: “Навіщо вам пустир? Ось прекрасний стадіон порожніє, будь ласка, тренуйтеся. Ми не проти спорту, навпаки”.

Динамівці погодилися і перейшли на стадіон. Через деякий час німці викликають їх і говорять: “Мирне життя в Києві налагоджується, вже працюють кінотеатри, опера, пора відкривати стадіон. Хай всі бачать, що мирне відновлення йде повним ходом. І ми пропонуємо вам зустріч із збірною озброєних сил Німеччини”.

Динамівці попросили час подумати. Одні були проти, вважаючи, що грати з фашистами у футбол – ганьба і зрада. Інші заперечували: “Навпаки, ми їх розгромимо і зганьбимо перед всім народом, підіймемо дух киян”. Пошлися на другому. Команда стала готуватися, її назвали “Старт”.

І ось на вулицях Києва з’явилися яскраві афіші: “Футбол. Збірна озброєних сил Німеччини – збірна міста Києва”.

Стадіон був повний; половину трибун займали німці, прибуло високе начальство, сам комендант, вони були веселі і передчували задоволення; гірші місця зайняли жителі міста, голодні, обірвані.

 

4-й ведучий

Гра почалася. Динамівці були виснажені і слабі. Відгодовані німецькі футболісти грубили, відверто збивали з ніг, але суддя нічого не помічав. Німці на трибунах заволали від захоплення, коли у ворота киян був забитий перший гол. Інша половина стадіону похмуро мовчала.

Тоді динамівців охопила лють. Невідомо звідки взялися сили. Ціною відчайдушного прориву вони забили у відповідь м’яч. Тепер розчарований промовчали німецькі трибуни, а інші кричали і обнімалися.

Динамівці пригадали свій довоєнний клас і після вдалої комбінації провели другий гол. Обрадувані люди на трибунах кричали: “Ура! Німців б’ють!”

Це “Німців б’ють!” вже виходило за межі футболу. Німці заметушилися перед трибунами, наказували: “Припинити!” – і строчили в повітря. Кінчився перший тайм і команди пішли на відпочинок.

Вперше до динамівців підійшов офіцер з ложі коменданта і дуже ввічливо сказав наступне: “Ви молодці, показали добрий футбол, і ми це оцінили. Свою спортивну честь ви підтримали достатньо. Але, тепер, в другому таймі, грайте спокійніше, ви самі розумієте, потрібно програти. Команда німецької армії ніколи не програвала, тим більш на окупованих територіях. Це наказ. Якщо ви не програєте, – будеш розстріляний”.

Динамівці мовчки вислухали і пішли на полі. Суддя просвистав, почався другий тайм. Динамівці грають добре і забивають у ворота німців третій гол. Половина стадіону реве, багато хто плаче від радості; німецька половина обурений регоче. Динамівці забивають ще один гол. Німці на трибунах схоплюються, хапаються за пістолети. Навкруги зеленого поля побігли жандарми, оточуючи його.

Гра йде на смерть, але наші трибуни цього не знають і лише радісно кричать. Німецькі футболісти абсолютно зламані і пригнічені. Динамівці забивають ще один гол. Комендант з своїми офіцерами покидає трибуну.

Суддя зім’яв час, дав фінальний свисток; жандарми, не чекаючи поки футболісти пройдуть в роздягальню, схопили динамівців тут же на полі, посадили в закриту машину і відвезли в Бабин Яр.

Такий випадок ще не знала історія світового футболу. У динамівців не було зброї, вони перетворили на зброю сам футбол, вчинивши достовірно безсмертний подвиг. Вони вигравали, знаючи, що йдуть на смерть, і вони пішли на це, щоб нагадати народу про його гідність.

 (Ковалів  А. “Бабин Яр”. К., 1989, с. 124-125).

 

1-й ведучий.

В жовтні 1941 року яри Бабиного Яру гітлерівці перетворили на зону смерті, де створили Сирецький концентраційний табір і бузувірськими методами замучили десятки тисяч радянських людей.

Начальник табору Пауль Радомській і його заступник ротенфюрер Рідер встановили спеціальні правила прийому людей в зоні. Новоприбулих примушували бігати навкруги табору, стрибати, йти “гусячим кроком”, повзти на животі. Потім Радомській велів випускати собак, наказував охоронцям бити людей батогами і палицями. На цьому “прописка” закінчувалася і приречених вели за дротяну огорожу, яка знаходилася під струмом високої напруги. Починалися табірні будні. Наглядачі всіляко знущалися над людьми. Одних примушували влізти на дерево, інших – його зрізати. Дерево падало. Тих, що залишилися в живих добивали. Якщо хтось намагався бігти, гітлерівці розстрілювали 25 чоловік, відібраних за власним розсудом. За щонайменше порушення табірного режиму жорстоко карали.

2-й ведучий.

В концтаборі на Сирці німцям була побудована піч для спалювання людей. Проживаючі в цій місцевості кияни постійно чули страшні крики – нацисти заштовхували людей в піч живими.

Протягом 1941 – 1943 роки до ярів Бабиного Яру щодня прибували душогубки, з яких витягували 50 – 80 трупів радянських громадян, в основному жінок і дітей. Якщо у когось знаходили ознаки життя, фашисти його пристрілювали і кидали в піч, що горить.

3-й ведучий.

Коли Червона Армія розгромила німців на Курській дузі і почала просування до Дніпра, фашисти спробували приховати сліди зловісних злочинів. З числа в’язнів Сирецького концтабору вони виділили 320 чоловік для спеціальної роботи.

Згадує в’язень Сирецького табору Семен Берлянт:

У вересні 1943 року я і ще 8 чоловік – євреїв, були направлені в Бабин Яр, де нас закували в кандали і примусили працювати на розкопці і спалюванні трупів. Розривали ями, витягували труби вгору, над цими ямами ставилися залізні грати – “пекти”, на яку клалися соснові дошки, зверху дошок лягало по 300 людських трупів, на трупи – знов дрова, все це обливалося нафтою і підпалювалося. Закладка однієї печі складала приблизно 3000 трупів”.

 (Левитас Ф., Шимановский М. “Бабин Яр”. К., 1991. с 34).

 

4-й ведучий.

Два місяці над Києвом стояв страшний запах людського паленого м’яса. Кати намагалися приховати сліди жахливих лиходійств.

Читець.

Горилки вдоволь выхлестав

И доверяя челяди,

Затмившие антихристов,

Разбойничают нелюди,

Занятие не новое,

Но собственного облика.

И поднялось багровое

Над Бабьим Яром облако.

(Я. Козловский. “Это случилось в Киеве”, Поэтическая антология “Эхо Бабьего Яра”.  К., 1991, с 52).

 

1-й ведучий.

Кати намагалися приховати сліди жахливих лиходійств. Ця акція проводилася в умовах особливої секретності. Конвоювали в’язнів і стежили за їх роботою тільки офіцери служби безпеки. До місця спалювання трупів нікого не допускали. Пекельна робота починалася з раннього ранку і тривала до пізнього вечора. Переривши – тільки на ніч.

Роботи в Бабиному Яру велися на межі людських сил. Змучені фашистською неволею, багато ув’язнених не витримували і працювати не могли. Таких людей гітлерівці спочатку били палицями, а потім розстрілювали і спалювали в тих самих печах, які полонені недавно будували. На їх місце привозили на Сирець нових ув’язнених.

2-й ведучий.

Але приховати сліди страшних діянь нацистам не вдалося.

29 вересня 1943 року, коли роботи в Бабиному Яру добігали кінець і остання піч чекала своїх жертв, близько 300 в’язнів Сирецького концтабору зробили відчайдушну спробу втечі. Вночі їм вдалося відкрити двері бараків і вирватися на свободу. Німці прожекторами освітили територію табору і відкрили вогонь з кулеметів і автоматів. В живих залишилося не більше 15 чоловік. Їм вдалося сховатися і дочекатися звільнення Києва Червоною Армією. Вони розповіли світу про страшну трагедію Бабиного Яру і Сирецького концтабору.

Читець.

Яр – с кривыми краями, огромная рваная рана,

Ты безлюден и дик, над тобой только ветры трубят.

Ты чернеешь, как пропасть, когда темноту протаранив,

Городские огни обступают, как зверя, тебя.

Спят 100000 в тебе. Их имен на граните не высечь,

Безымянные спят, в глубине твоей, бурой, как йод.

Имена их забыты навеки. Но тысячи тысяч

Никогда не забудут кровавое имя твое.

 

(Каплан Юрий. Отрывок из поэмы “Бабий Яр” Поэтическая антология”Эхо Бабьего Яра”. Киев, 1991, с. 46).

Вчитель:

Пропоную вшанувати пам’ять всіх загиблих у Бабиному Яру в вересні 1941 року хвилиною мовчання.

(звучить  грамзапис, В.А. Моцарт. Реквієм Частина 1).