Виставка до дня української писемності та мови «Мов джерельна вода рідна мова моя»

У бібліотеці Чугуївського регіонального центру професійної освіти Харківської області відкрито виставку

 «Мов джерельна вода рідна мова моя»

9 листопада – день української писемності та мови

Люди говорять різними мовами. Їх нараховується приблизно 6 тисяч. На жаль, філологи застерігають, що у ХХІ столітті щонайменше 40% цих мов вимруть.   

Просвітителями слов’ян —братами Кирилом і Мефодієм  був створений алфавіт. Брати Кирило та Мефодій перекладали з грецької на слов’янську мову релігійні тексти. Кирило розробив слов’янську абетку, внаслідок чого його було названо «творцем слов’янського письма».

Перша датована книга під назвою “Апостол” була надрукована в Москві в 1564 році, в Україні у Львові – в 1574 році друкарем Іваном Федоровим. Слов’янським алфавітом, побудованим на основі кирилиці, користуються українці, росіяни, білоруси, болгари, серби, македонці.

Книжну справу започаткував у Київській Русі князь Володимир Великий у X ст.,також заснував перші школи. Небувалий розквіт книжної справи стався за Ярослава Мудрого, який у 1037р. заснував першу державну бібліотеку.

                 В історії української мови й літератури є дві  важливі дати.

 Перша—1798 рік, коли були видруковані три частини поеми «Енеїда» Івана Котляревського. Це була перша книжка, написана живою народною українською мовою. Саме від цієї дати бере свій початок сучасна українська літературна мова.

Ще одна дата – 1840 рік, коли вперше було видано «Кобзар» Т. Шевченка
З того часу нова українська літературна мова стала на шлях розвитку і нормативної стабілізації.

Ще Вольтер писав, що “всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну мову треба вивчати все життя”. Тому в 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській мові статусу державної.

Сьогодні українську мову можна почути в Канаді, Великобританії, Мексиці, Німеччині, Аргентині, Венесуелі, Парагваї, Греції, Китаї (близько 40 країнах світу). Історію, географію, літературу та мову України вивчають у 28 коледжах та університетах США